Šta kuvati danas

Kurkuma produžava životni vek

Šta je Kurkuma?
Da li ste čuli za njena delotvorna svojstva?
Da li se nalazi u vašoj kolekciji začina?

Hedonist magazin i chef Bojan Čitlučanin za Vas su pripremili prilog o Kurkumi.

Kurkuma zvanično najzdravija biljka na svetu, smatra se jednim od najmoćnijih prirodnih lekova, koji pomaže u očuvanju zdravlja i produženju životnog veka. Kurkuma je žarko žuti proizvod iz porodice đumbira. Nalazimo je u Indiji i Indoneziji, gde predstavlja sveti začin vezan uz kulturu indijskog naroda.

Osim glavnog sastojka kurkumina, koji ima najsnažnije antioksidativno, protivupalno, antivirusno, antibakterijsko, antigljivično i anti kancerogeno dejstvo u biljnom svetu (najbolje delovanje ima kod rak debelog creva, tankog creva, želuca, jetre, prostate, dojke i jajnika, Parkinsonove i Alzheimerove bolest, kod staračke demencije, moždanih udara, reumatoidnog artritisa, ulceroznog colitisa, depresije, zgrušavanja krvi, dijabetesa tipa 2, kardiovaskularnih bolesti, ateroskleroze, holesterola ). Kurkuma sadrži i vitamine B6, C, E i K, kao i minerale kalijum, gvožđe, bakar, cink, fosfor, mangan i selen.

Takođe se smatra značajnim izvorom vlakana. Blagotvorno dejstvo: otklanja probavne smetnje, pomaže kod prehlade i gripa, blagotvorna za zglobove, leči kožne bolesti…. Kurkuma, odnosno njeni aktivni sastojci kurkuminoidi, imaju GRAS (Generally Recognized As Safe) status, što znači da je Kurkuma sigurna za ljudsku upotrebu. Prema Evropskoj agenciji za sigurnost hrane, preporučena dnevna doza konzumiranja kurkume je 0-3 miligrama po kilogramu telesne težine (3-10 gr. ili najviše jedna supena kašika). Kod starijih osoba i dece mlađe od šest godina, dnevnu dozu treba prepoloviti (pola supine kašike). Kurkuma se ne preporučuje pacijentima koji imaju teže probavne smetnje, osim ako ih doktor drugačije ne posavetuje. Uz to nije preporučljiva trudnicama, dojiljama i maloj deci. Može delovati štetno ako se pije sa lekovima za razređivanje krvi.

Kurkumu nikada ne biste trebali uzimati na prazan želudac, zato što može izazvati probavne smetnje (npr. nadutost, bolove u trbuhu, mučninu). Takođe ako imate bilo kakve probavne smetnje ili kamenčiće u žuči, posavetujte se sa lekarom pre konzumacije kurkume. Kurkuma u sinergiji sa drugim biljkama, pojačava svoja svojstva i svaka kombinacija ima odredjenu dobrobit. Kurkuma, crni biber i đumbir-analgetski, imaju pri korišćenju protiv upalno svojstvo; Kurkuma i spirulina-dobra kombinacija za detoksikaciju organizma; Kurkuma i Ashwaganda-pomaže kod Alzheimerove bolesti; Kurkuma i aloja vera-tradicionalno se koristi za problematičnu kožu; Kurkuma i Goji bobice-ublažava simptome bronhitisa, astme i hroničnog kašlja; Kurkuma i Ginseng-snižavaju holesterol u krvi.

Kurkuma je najpoznatija u Kini, a Kinezi toliko cene lekovito stojstvo kurkume da je čak svakodnevno koriste i kao začinsko bilje. Puno se koristi u Indiji i Indoneziji za prehranu. U kulinarstvu se može upotrebiti da “odglumi” žumance. No treba pripaziti da se ne pretera, jer umesto žute, možete dobiti čudnu nijansu zelenkaste boje, koja ne deluje ni najmanje privlačno. Apsorpcija kurkumina se dokazano može povećati uz istovremenu konzumaciju piperina iz bibera pa se preporučuje kombinovati biber i kurkumu kod začinjavanja jela. Obzirom na to da se Kurkuma topi u ulju, poželjno je da je svakodnevno kombinujete sa nekom masnoćom, kako bi dobili optimalnu apsorpciju hranjivih stvari (maslinovo ili kokosovo ulje). Kurkuma ima vrlo važno mesto u kuhinji i stavlja se u gotovo svako jelo, supe, povrće, umake, marinade, variva i jako dobro se kombinuje sa svim vrstama povrća i žitaricama, jelima od mesa, sočiva, plodovima mora, salatama i prelivima za salate. Čak se u manjim količinama dodaje i slatkišima, pogotovo biskvitima, zbog čega dobije tu nežnu i ukusno primamljivu žućkastu boju.

Kurkuma se dobro kombinuje sa vanilom i narandžom no to je samo jedna ideja. Čuvena Indijska musaka od krompira i sira, “Alu Gauranga” ili Zlatni krompir, svoj naziv je dobila upravo zbog kurkume. Razne vrste mešanog povrća i riže, neizostavnih u raznim kuhinjama sveta ne mogu se zamisliti bez tog začina. Probajte dodati prstohvat kurkume u svoj omiljeni doručak sa jajima. Ako je do sad niste koristili, možda je najbolje započeti upravo sa ovom kombinacijom.

Ako želite isprobati kurkumu zbog njenog nutritivnog sastava, ali ne volite taj ukus ili ne želite da se on pomeša sa omiljenim vam voćem ne brinite. Zrele banane i šumsko voće, a posebice borovnice, izvrsni su u maskiranju nepoželjnih ukusa. Ubacite kašičicu kurkume u omiljeni smoothie i uživajte! Ako pripremate celo pile u peći, natrljajte ga marinadom od kurkume, korijandera, belog luka, kumina i crnog bibera. Korica će biti savršeno hrskava, a piletina odlične boje! U Indiji se kurkuma uvek dodaje na samom početku kuvanja i sotira se sa ostalim začinima kao što su beli luk i đumbir. To omogućava otpuštanje kurkumi i tako otapa masnoće. Još jedan popularan način korišćenja kurkume je u izradi zlatnog mleka. Standardna doza za kurkumu u hrani je od 1/8 do 1/4 kašičice uz svaki obrok.

Tim povodom Hedonist magazin i chef Bojan Čitlučanin Vam nude jedan primer, kako možete da koristite kurkumu u kuhinji. Danas za vas pripremamo zdravu pileću supu, idealnu za period virusa i gripa.

Sastojci:

2 čena belog luka

1 manji komadić đumbira

1 kašika guščije masti

500 gr. pilećih bataka

1/2 kašike Kurkume

povrće za supu (šargarepa, celer, žuta šargarepa, paštrnak…)

2 lovorova lista

5 bobica kleke

himalajska so

beli biber

sveže iseckan peršun

Način pripreme:

Đumbir i beli luk narendati. U dublju šerpu dodati guščiju mast i propržiti đumbir i beli luk. Dodati kurkumu i nastaviti sa prženjem, potom dodati piletinu i pržiti 2-3 minuta. Naliti sa vodom, poklopiti i kuvati na jakoj vatri. Za to vreme povrće za supu očistiti i iseckati. U šerpu sa piletinom dodati lovorov list, bobice kleke, poklopiti i kuvati 30 minuta. Izvaditi piletinu i odvojiti od kostiju. Povrće i meso dodati u šerpu, začiniti sa himalajskom soli i belim biberom. Poklopiti i kuvati još 20 minuta. Kad je supa gotova dodati sveže iseckan peršun

Video za ovaj recept možete pogledati ovde: https://www.youtube.com/watch?v=LUfEfocWFm8&t=10s

Vaš Hedonist magazin i chef Bojan Čitlučanin

Šaljite nam vaše komentare kako vam se svideo članak o Kurkumi:
email: urednik@hedonistmagazin.net

fotografije: Bojan Čitlučanin ; Pixabay

Podelite s prijateljima

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *